Priča o istoriji knjige počinje s mnogo pitanja. Pouzdanih odgovora je nedovoljno. Njen prvobitni oblik je nematerijalan a to je PREDANJE. Taj najdublji koren knjige star je koliko i čovek savladanog iskustva i znanja. Kada je odlučio da to iskustvo i znanje orukotvori, da unutrašnji svet ospolji, zakoračio je u polje kreativne moći čiju esenciju pored znanja i iskustva čini umetnički i estetski potencijal. Tako su nam brojne kulture podarile sadržaje i forme knjiga čijoj se lepoti i danas divimo. Danas živimo okruženi okeanom knjiga i retko smo u prilici da uživamo u njenoj lepoti kao nekada.

MUZEJ ZEPTER, MUZEJ KNJIGE I PUTOVANJA i UMETNICI, čija je inspiracija i tema knjiga, dokazuju da je u svakom vremenu, u različitim vidovima, moguća umetnički oblikovana knjiga.