• Video galerija
  • Preporučeni linkovi
  • sr sr sr sr
  • en en en en
  • 0Shopping Cart
Zepter Muzej
  • Naslovna
  • Informacije
  • O zgradi
  • O muzeju
    • Organizaciona struktura
  • Dela i Umetnici
    • Umetnici zastupljeni u KOLEKCIJI
    • Akvizicije
    • Izbor dela
    • Predstavljamo umetnika
    • Izložbe
  • Izdavačka delatnost
    • Knjige
    • Grafike malog formata
    • Multimedija
  • Virtuelna poseta
  • Vesti
  • Pretraga
  • Menu Menu

MARKO ČELEBONOVIĆ

Vi se nalazite ovde: Naslovna1 / Predstavljamo umetnika2 / MARKO ČELEBONOVIĆ

MARKO ČELEBONOVIĆ (Beograd, 1902 – Sen Trope, 1986)

Školovanje, osnovno i gimnazijsko, započeto u Beogradu završio je u Švajcarskoj. Studirao je prava i ekonomiju u Engleskoj i Parizu 1919-1921. Sledeće godine učio je skulpturu u slobodnoj školi Grand Šomijer u ateljeu Antoana Burdela, gde se upoznao sa Sretenom Stojanovićem s kojim ostaje prijatelj čitavog života. Upoznavši mladu švajcarsku slikarku Verenu – Freni Vajlenman, s kojom se i oženio, počeo je da slika i ostao slikar do kraja života.

Godine 1925. mladi bračni par odlazi na letovanje na jug Francuske, iznajmljuje jednu malu kuću u Sen Tropeu i ostaje tamo da živi. Sen Trope je u to vreme bilo skromno ribarsko mesto, u koje su dolazili pojedini slikari zahvaljujući Polu Sinjaku. Na Čelebonovićev poziv tu će s njim zajedno slikati u leto 1926. Milo Milunović i Marino Tartalja.

U Sen Tropeu ostaje do kraja života. Tu je i sahranjen.

Povremeno je, kraće ili duže, živeo u Parizu, gde je imao stan i atelje, i vraćao se u svoju rodnu zemlju. Bio je profesor na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1947-1949. i 1952-1960, savetnik Ambasade FNRJ u Parizu 1949-1952. i sekretar Saveza likovnih umetnika Jugoslavije 1953.

Bio je član grupa: Oblik, Dvanaestorica, Samostalni.

Za dopisnog člana SANU izabran je 1958, za redovnog 1968.

Samostalno je izlagao od 1926. a grupno od 1925. na velikom broju izložbi u zemlji i inostranstvu.

Dobio je veći broj nagrada.

Dvadesetosam pastela Marka Čelebonovića[1]

Kad bih se muzički izrazio, rekao bih da razne

                                               slikarske tehnike odgovaraju upotrebi instrumenata,

                                                        a sadržaj slike, njen efektivni potencijal, melodičnoj liniji.

U razgovorima o svojoj umetnosti koje je tokom više decenija povremeno vodio sa bratom Aleksom, sa bliskim prijateljima, kolegama slikarima ili istoričarima umetnosti, Marko Čelebonović je naglašavao da je oduvek želeo da one najobičnije stvari svakodnevnog života otkrije i prenese upravo u njihovoj elementarnoj prirodnosti, da u jednostavnosti izvornog pronađe tajnu uzbudljivog, određeno raspoloženje prema samoj duši stvari. Živeo je sa predmetima na svojim slikama, nekada romantičarski strasno, nekada više lirski istančano, uvek duboko lično i iskreno, građanski odmereno i diskretno u ispoljavanju neposrednih emocija. Čelebonovićevo slikarstvo, sa svim promenama koje su pratile najplodnije decenije njegovog stvaralaštva možda je najpreciznije odredio Miodrag B. Protić prepoznavši u celini onu liniju t r a j a n j a  (unutar poetskog realizma), stanje realnog postojanja (iz stvarnog ili iz imaginarnog), pre nego sam impuls datog trenutka (estetike intimizma) – što je označio kao „supstituciju prethodnih trenutaka“. I onda kada je imao potrebu da doživljenu sliku materijalizuje u bržoj tehnici pastela, uz svu pretpostavljenu neposrednost gesta, Marko Čelebonović je uspevao da poveže prošlost i sadašnjost, da tragove nemira linije i sporadičnost forme pretoči u trajanje, da i one, skoro do apstrakcije dezintegrisane površine sintetiše u narativno jednostavnu i preciznu, prostorno kompaktnu strukturu. Različite promene u rukopisu generalno, od tretiranja površina i građenja realnih oblika do gradacije valera i svetlosnih efekata, mogu se pratiti upravo na njegovim pastelima kojima se Čelebonović od sredine 1950-ih sve intenzivnije posvećuje[3]. Shodno promenama unutar istog, Čelebonovićevi pasteli se i hronološki mogu odrediti u one do 1965. godine koji pripadaju tamnoj, zeleno-plavoj (gotovo slikarski zasićenoj) fazi, i one kasnije, od 1966. na dalje, tzv. bele pastele.

Prostorna ikonografija

Paradigma ambijenta kuće ili scenografija izolovanog kutka koji svedenim detaljima i ugodnom atmosferom gradi onu poetiku malih stvari, priziva jedno određeno raspoloženje, ili možda pre trajanje sećanja, ali ne i onih bremenitih melanholičnošću sentimenta ili tragovima nespokojstva iz prošlog vremena, ostaje i dalje jedan od nezaobilaznih tematskih konstrukata Čelebonovićevog slikarstva. To bi moglo da bude najbliže onome o čemu je Bašlar pisao: „Samo pomoću prostora i u prostoru mi još pronalazimo lepe fosile trajanja, konkretizovane dugim boravcima. Podsvest boravi. Sećanja su nepokretna i utoliko solidnija ukoliko su utvrđena u prostoru.“[4] Predratni „slikar ljudskih sudbina i građanskog života“[5], figura u enterijerima u atmosferi setne topline porodičnog nasleđa i nasleđenih običaja, postaje svedok sadašnjosti, distanciran od (opterećujućih) simbola vremena koje je ostavio za sobom, postaje racionalni posmatrač udaljen od neposrednog sentimentalnog gledanja a bliži problemima realizacije slike, o čemu je možda sam najbolje govorio: „Nema više ljudske figure, sličnosti, nema ni ambijenta… Sada mi je glavno: kako se može izgraditi kompleks elemenata pun značenja… Intenzivno značenje može biti i u smislu boje, harmonije, u smislu otkrivanja subjekta. Za mene više nije važno da li je to mrtva priroda ili pejzaž“.[6]

Mrtve prirode Čelebonović je doživljavao kao minijaturne pozorišne scene, u svoj nepretencioznoj lepoti ponavljanja različitosti njihove jednostavnosti, u namernom neporicanju suštinske efemernosti njihovog postojanja. Bilo da su u pitanju čvrsto definisani, kondenzovani bojom i linijom zatvoreni predmetni oblici, svojom težinom urasli u delove zatamnjenog enterijera, ili oni nemirni i grozničavo usitnjavani, koji se u sopstvenom podrhtavanju pretvaraju u rasute arabeske ili apstraktne mrlje po belim stolnjacima postavljenim u tzv. donjem ritmu, najčešće oslobođenim i od samih tragova krede – sve je u dinamičnoj simbiozi a diše samo za sebe, spontano i vešto sinhronizovano kao kod dobro postavljene pozorišne scene.

Pejzaži na pastelima Marka Čelebonovića su jedinstvene živopisne studije slika i transformacije raspoloženja. U njima je integrisano i ono realno i ono imaginarno, sve je u nekakvoj čudnoj harmoniji, i lirsko i ekspresivno, ritmovanje produženih trenutaka rađanja i nestajanja svetlosti, eksplozije boja i linija i njihov spokoj. Kolorit kasne faze na pastelima je tipičan kolorit njegove prirode – zeleno-plava i razarajuće bela boja kamena sa primorskih kuća, od Crnogorske do Azurne obale… bez i ono malo očekivane naracije, samo kadrovi  iz umetnikovog mikro sveta, sa one strane urbane raskoši i luksuza Mediterana.

I najzad, jedan izdvojeni i manje poznat, ali bez sumnje nezaobilazni kuriozitet u Čelebonovićevim pastelima predstavlja ciklus Kaluđerica, humanitarnih bolničarki koje je tokom 1966/1967. posmatrao iz stana u ulici Danfer Rošro tokom svojih boravaka u Parizu. Groteskne figure žena sa asocijativnim kapama-kornetima na glavama, kao fotogrami   nekog filma noar ili umetnikove fikcije pre nego realnog postojanja, opsesivno se nadovezuju jedna za drugom kao usamljeni amorfni oblici sa ljudskim fizionomijama, zastrašujući ali i dopadljivi u sopstvenoj nakaznosti i duhovitoj simbolici koju im Čelebonović implicira. Prethodno napuštena ljudska figura u seriji ovih pastela pojavljuje se u dijametralno drugačijem značenju – možda kao parafraza humanih sadržaja, možda kao odraz nekih ličnih, pritajenih slutnji, ironija ili igra, tanka linija između života i apsurda.

                                                                                                                         Gordana Stanišić

[1] Pretpostavlja se da je Marko Čelebonović uradio preko 500 pastela, crteža i grafika. Zahvaljujući porodici Čelebonovićevog brata Alekse, sina Vladana i snahe Jelene, pronađen je album s 15 pastela koje je nekada davno videla samo varaždinska publika.

[2] С. Ћелић, Разговори у атељеима, Марко Челебоновић, Ревија, 16. III 1953.

[3] S obzirom da najveći broj pastela nije datovan, teško se može utvrditi kada je umetnik počeo da ih radi. Izvesno je da se ovom tehnikom intenzivnije bavio od 1956. godine kada je privremeno koristio Sinjakov atelje u Sen Tropeu, u kojem je, među slikarskim materijalom pronašao i kutije sa pastelima. Od 1966. na desetak svojih samostalnih izložbi predstavio je i pastele, u kombinaciji sa uljanim slikama ili kao izdvojenu celinu.

[4] G.Bašlar, Poetika prostora, Alef Gradac, Čačak 2005, 32.

[5] L. Trifunović, Studije, ogledi, kritike, 3, MSU, Beograd 1990, 81.

[6] A. Čelebonović, Razgovori s Markom, Umetnički paviljon „Cvijeta Zuzorić“, Beograd 1982.

MUZEJ ZEPTER

Knez Mihailova 42,
11000 Beograd, Srbija
+ 381 (0) 11/ 328 33 39
+ 381 (0) 11/ 33 00 120

CENA ULAZNICE

200 dinara, 100 dinara, besplatne

Radno vreme

  • Utorak, Sreda, Petak:
  • od 12 do 20h
  • Četvrtak:
    od 12 do 21h
  • Subota, Nedelja:
    od 10 do 20h

Ovo radno vreme važi od 5. septembra 2020. godine.

Muzej Zepter Facebook

Muzej Zepter Instagram

muzejzepter

Poslednji ispraćaj dr Ivane Simeonović Ćelić Poslednji ispraćaj dr Ivane Simeonović Ćelić

Sahrana će se obaviti na Novom groblju u Beogradu u subotu, 25. marta 2023. godine u 12:30 časova, opelo počinje u 12 časova.

 

#ivanasimeonoviccelic #zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #zepter
Ivana Simeonović Ćelić, direktorka MUZEJ-a ZEPT Ivana Simeonović Ćelić, direktorka MUZEJ-a ZEPTER i profesor Fakulteta likovnih umetnosti u penziji, je preminula danas 20. marta 2023. godine na Klinici za pulmologiju Kliničkog centra Srbije.

Sahrana će se obaviti na Novom groblju u Beogradu u subotu, 25. marta 2023. godine u 12:30 časova, opelo počinje u 12 časova.

 

https://zeptermuzej.rs/ivana-simeonovic-celic-1947-2023/

#ivanasimeonoviccelic
#muzejzepter #zeptermuseum #zepter #artbelgrade
AKVIZICIJE u 2022. / ACQUISITIONS in 2022 Muzej Z AKVIZICIJE u 2022. / ACQUISITIONS in 2022

Muzej Zepter Vas poziva na otvaranje izložbe

AKVIZICIJE u 2022.

četvrtak 2.mart 2023, 20h

Tradicionalno otvaranje izložbe AKVIZICIJE u … na samom početku svake kalendarske godine ovog puta smo malo odložili. Ove godine izložbu AKVIZICIJE u 2022. otvaramo kasnije ali sa velikim i prijatnim razlogom. Naime,  prošle godine muzeju su darovana dva jako vredna dela. Umetnik, našeg porekla, a životom odavno vezanim za Los Anđeles, gde je postao svetski priznat umetnik, VASA (Mihić) pri svom boravku u Beogradu obradovao nas je željom da muzeju pokloni jednu sliku i jednu skulpturu. Ali, dela su morala stići iz Los Anđelesa. Zbog mnogih peripetija u našoj zemlji dela su najzad stigla.

Među akvizicijama iz prošle godine i ostala dela su jako vredna i oni popunjavaju našu i onako već bogatu kolekciju.

I.S.Ć.

Zepter Museum

invite you to the gala opening of the exhibition

ACQUISITIONS in 2022

Thursday, 2 March 2023 at 20h

This year we had to postpone for some time the traditional opening of our exhibition ACQUISITIONS – 2022. This postponement has a specific and intriguing reason: during his visit to Belgrade last year, the artist of Yugoslav origin, who has lived and taught in Los Angeles VASA (Mihić) becoming a world-renowned artist, delighted us with his decision to present the Museum with one of his paintings and one sculpture. However, the works had to arrive from Los Angeles and due to many legal problems in our country they have finally arrived only recently.

Other works acquired last year are also very valuable and they add up to our already rich collection.

I.S.Ć.

#zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter #zepterlifestyle #umetnostubeogradu #akvizicije
SVEČANA DODELA NAGRADA ARTZEPT „SVETLOST I OPTI SVEČANA DODELA NAGRADA ARTZEPT „SVETLOST I OPTIMIZAM“ 18. ZEPTER INTERNACIONALNOG KONKURSA ZA DIZAJN

#palataumetnostimadlena #muzejzepter #zeptermuseum #artzept #belgradedesign
RADNO VREME ZA DAN DRŽAVNOSTI - SRETENJE https:/ RADNO VREME ZA DAN DRŽAVNOSTI - SRETENJE

https://zeptermuzej.rs/radno-vreme-za-sretenje-dan-drzavnosti-2/
#zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter
Poštovani, Pred sam kraj 2022. godine iz štampe Poštovani,

Pred sam kraj 2022. godine iz štampe je izašla dugo očekivana monografija o arhitekti i pilotu Vojinu Simeonoviću, u izdanju MUZEJ-a ZEPTER.

Monografiju možete videti u našem muzejskom šopu a u dogledno vreme bliže se upoznati sa projektima Vojina Simeonovića na izložbi i promociji monografije.

#zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter #zepterlifestyle #umetnost #umetnostubeogradu
PRODUŽENA IZLOŽBA MIODRAGA SAMARDŽIĆA Izložb PRODUŽENA IZLOŽBA MIODRAGA SAMARDŽIĆA

Izložba Miodraga Samardžića je produžena do 22. januara 2023. zbog najavljenih grupnih poseta.
 

THE EXHIBITION OF MIODRAG SAMARDŽIĆ IS PROLONGED UNTIL THE 22th OF JANUARY

The exhibition of Miodrag Samardžić is prolonged until the 22th of January 2023 due to announced group visits.

#zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #izlozba #umetnost #umetnostubeogradu #zepter
MUZEJ ZEPTER radno vreme NOVOGODIŠNJI PRAZNICI 3 MUZEJ ZEPTER
radno vreme

NOVOGODIŠNJI PRAZNICI
31. decembar 2022. SUBOTA – od 10 do 15h
01. januar 2023. NEDELJA – zatvoreno
02. januar 2023. PONEDELJAK – zatvoreno
03. januar 2023. UTORAK – od 12 do 20h
BOŽIĆNI PRAZNICI
06. januar 2023. PETAK – od 10 do 15h
07. januar 2023. SUBOTA – zatvoreno

08. januar 2023. NEDELJA – od 15 do 20h

WORKING HOURS
New Year's day
December 31 st 2022, Saturday – 10 – 15h
January 1 st 2023, Sunday – Closed
January 2 nd 2023, Monday – Closed
January 3 rd 2023, Tuesday – 12 – 20h
Christmas day
January 6 th 2023, Friday – 10 – 15h
January 7 th 2023, Saturday – Closed
January 8 th 2023, Sunday – 15 – 20h

#zepter #zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter#zepterlifestyle #newyear
IZLOŽBA MIODRAGA SAMARDŽIĆA POHVALA RUCI 1. de IZLOŽBA MIODRAGA SAMARDŽIĆA POHVALA RUCI

1. decembar 2022, u 20h

#muzejbeograd #akvizicije #zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter #zepterlifestyle #umetnostubeogradu #miodragsamardzic
PRODUŽENA IZLOŽBA NEVENE HADŽI JOVANČIĆ Izlo PRODUŽENA IZLOŽBA NEVENE HADŽI JOVANČIĆ

Izložba Nevene Hadži Jovančić je produžena do 27. novembra 2022. zbog najavljenih grupnih poseta.

 THE EXHIBITION OF NEVENA HADŽI JOVANČIĆ IS PROLONGED UNTILL THE 27th OF NOVEMBER

The exhibition of Nevena Hadži Jovančić is prolonged untill the 27th of November 2022 due to announced group visits.

#zeptermuseum #izlozba #umetnost #umetnostubeogradu #nevenahadzijovanovic
RADNO VREME MUZEJ-a ZEPTER ZA PETAK 11. NOVEMBAR RADNO VREME MUZEJ-a ZEPTER ZA PETAK 11. NOVEMBAR

MUZEJ ZEPTER će raditi za posetioce u petak 11. novembra 2022. godine od 12 do 20 časova.

ZEPTER MUSEUM WORKING HOURS FOR ARMISTICE DAY

ZEPTER MUSEUM will be open for visitors on Armistice Day, Friday, November 11, from 12:00 p.m. to 8:00 p.m.

#zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter #zepterlifestyle #umetnost #umetnostubeogradu
IZLOŽBA NEVENE HADŽI JOVANČIĆ VRLO LIČNI POGL IZLOŽBA NEVENE HADŽI JOVANČIĆ VRLO LIČNI POGLED NA...

Sreda, 19. oktobar, 20h
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd

https://zeptermuzej.rs/izlozba-nevene-hadzi-jovancic-vrlo-licni-pogled-na/

#muzejbeograd #muzejzepter
#museum #zeptermuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter #zepterlifestyle #nevenahadzijovanovic #izlozba #umetnost #umetnostubeogradu
POZIVAMO VAS NA IZLOŽBU I PROMOCIJU MONOGRAFIJE V POZIVAMO VAS NA IZLOŽBU I PROMOCIJU MONOGRAFIJE VJERA DAMJANOVIĆ

https://zeptermuzej.rs/pozivamo-vas-na-izlozbu-i-promociju-monografije-vjera-damjanovic/

#muzejbeograd #zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter #zepterlifestyle #umetnostubeogradu #vjeradamjanovic #izlozba
OTVORENA IZLOŽBA VJERE DAMJANOVIĆ #muzejbeograd OTVORENA IZLOŽBA VJERE DAMJANOVIĆ

#muzejbeograd #muzejzepter #vjeradamjanovic #zeptermuseum #zepter #zepterlifestyle #umetnost #umetnostubeogradu
ŠEMSA GAVRANKAPETANOVIĆ DOBITNIK PETE NAGRADE ST ŠEMSA GAVRANKAPETANOVIĆ DOBITNIK PETE NAGRADE STOJAN ĆELIĆ,  UMETNIK, TEORETIČAR I KRITIČAR, AKADEMIK

#muzejbeograd #zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #gavrankapetanovic #artbelgrade
IZLOŽBA U REZIDENCIJI AMBASADORA SAD U rezidencij IZLOŽBA U REZIDENCIJI AMBASADORA SAD
U rezidenciji američkog ambasadora 30. juna 2022. godine otvara se izložba sa 17 slika iz MUZEJ-a ZEPTER. Izložba će trajati četiri meseca.

 
#zeptermuseum #usaembassyserbia #usaembassybelgrade #muzejbeograd #muzejzepter #artbelgrade #artmuseum #summerart #belgrade
ROĐENDAN MUZEJ-a ZEPTER U petak 1. jula 2022. u 1 ROĐENDAN MUZEJ-a ZEPTER
U petak 1. jula 2022. u 19 časova je  proglašenje petog dobitnika nagrade STOJAN ĆELIĆ, umetnik, teoretičar i kritičar, akademik.  Nagradu MUZEJ ZEPTER dodeljuje svake druge godine.

#zeptermuseum #nagradamuzeja #stojancelic #stojanćelić #muzejzepter
Sa izložbe MLADI UMETNICI IMAJU BUDUĆNOST #zepte Sa izložbe MLADI UMETNICI IMAJU BUDUĆNOST
#zeptermuseum #muzejzepter #belgrademuseum #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter#zepterlifestyle
MLADI UMETNICI IMAJU BUDUĆNOST / YOUNG ARTISTS HA MLADI UMETNICI IMAJU BUDUĆNOST / YOUNG ARTISTS HAVE A FUTURE

U okviru manifestacije MUZEJI ZA 10 (14. do 20. maja) ulaz je besplatan

#zeptermuseum #muzejza10 #mladiumetnici #muzejzepter #muzejbeograd #artbelgrade #artmuseum #knezmihajlova #zepter #exhibition #futureart #mocmuzeja
MUZEJ ZEPTER radno vreme NOVOGODIŠNJI PRAZNICI MUZEJ ZEPTER

radno vreme

NOVOGODIŠNJI PRAZNICI

31. decembar 2021. PETAK – od 10 do 15h

01. januar 2022. SUBOTA – zatvoreno

02. januar 2022. NEDELJA – od 15 do 20h

BOŽIĆNI PRAZNICI

06. januar 2022. ČETVRTAK – od 10 do 15h

07. januar 2022. PETAK – zatvoreno

 

WORKING HOURS

New Year's day

 

December 31st 2021, Friday – 10:00 – 15:00h

January 1st 2022, Saturday – Closed

January 2nd 2022, Sunday – 15:00 – 20:00h

Christmas day

January 6th 2022, Thursday – 10:00 – 15:00h

January 7th 2022, Friday – Closed

#muzejbeograd #muzejzepter #zeptermuseum #zepter #knezmihajlova #newyear
Učitaj još... Follow on Instagram
Followon Twitter
© Copyright - Zepter Muzej Web design Print&Screen
Scroll to top