SEĆANJE NA MIODRAGA B. PROTIĆA

05.03.2015
Printer-friendly version

Po vokaciji pravnik a po sklonosti i talentu slikar, likovni kritičar, pisac,  organizator i prvi upravnik (1959-1980) Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Miodrag B. Protić je ceo život posvetio svojoj i tuđoj umetnosti naše i svetske baštine

Pohađao je slikarsku školu Mladena Josića, bio stipendista u Parizu i Njujorku.  Član JAZU (danas HAZU). Započeo je izlagačku delatnost od 1946. na mnogobrojnim  izložbama u zemlji, inostranstvu i bijenalnim izložbama u Aleksandriji, Veneciji, Tokiju i Sao Paolu i uz mnoge druge aktivnosti nije je prekidao do pred kraj svoga života. Imao je veliki broj samostalnih izložbi. Bio je član grupe Samostalni,Decembarske grupe i Grupe 69. Nosilac je visokih međunarodnih i naših nagrada i priznanja. Pedesetih godina XX veka bio je kritičar NIN-a i saradnik drugih listova i časopisa. Objavio je više knjiga iz oblasti kritike, teorije i istorije umetnosti kao i Nojevu barku (I, II, III), osobenu memoarsku rekonstrukciju XX veka.

Zalagao se za autonomiju umetničkog dela, slobodu umetničke ličnosti, moderno ustrojstvo umetničkog života.

Slike mu se nalaze u našim i stranim zbirkama. U kolekciji MUZEJA ZEPTER nalaze se tri slike a u Galeriji Zepter je izlagao samostalno i na izložbama Decembarske grupe.

MEDITACIJA/MEDITATION, 1971               SAZVEŽĐE/CONSTELLATION, 1972                    KOMPOZICIJA SA ORANŽ KVADRATOM/COMPOSITION WITH AN ORANGE SQUARE, 1961